sveta20lucija

Sveta Lucija

sveta lucijaNa današnji dan Crkva slavi spomendan svete Lucije, djevice i mučenice.

Sveta Lucija je rođena u 4. stoljeću na Siciliji u imućnoj obitelji. U to je vrijeme Crkva još uvijek bila u nemilosti rimskog cara Dioklecijana.

Jedna od legendi vezanih uz svetu Luciju svjedoči da je jedan mladić bio očaran ljepotom Lucijinih očiju. Lucija je tada sama sebi iskopala oči, da ih pošalje nasrtljivom mladiću. Mladi poganin je bio toliko ganut Lucijinom gestom da je i sam postao kršćaninom i svjedokom vjere koju je Lucija djelom pokazala.

Lucija je zaštitnica ratara, slijepaca (tjelesnih i duhovnih), lađara, staklara, krojača, pisara i vratara. Njezino ime u prijevodu s latinskoga znači “svijetla”, pa se to tumači tako da ona na neki način već naviješta veliko svjetlo božićne noći.

Na sv. Luciju sije se pšenica, simbol života. Njezine proklijale vlati zasjat će uz svjetlost svijeća u svom zelenilu na sam Božić.