20230408 195054

Velika subota – vazmeno bdijenje

U očekivanju Kristova uskrsnuća… Dan molitve i iščekivanja… 

Vazmeno bdijenje

prema Rimskom misalu

obred započinje blagoslovom ognja pred vratima ili izvan crkve.

 

Svećenik nosi plašt ljubičaste boje i izgovara blagoslovnu molitvu te potom škropi oganj blagoslovljenom vodom i pokadi ga. Zatim na uskrsnu svijeću upisuje znak križa, brojčane znakove dotične godine, te grčka slova A (alfa) i  Ω (omega) koja simboliziraju Krista – početak i svršetak svega stvorenja. Potom u svijeću ubada pet Kristovih rana koje su sačinjene od tamjana i voska te iz blagoslovljenog ognja pali svijeću.

Nakon blagoslova skida plašt i oblači misnicu bijele boje te nosi svijeću u crkvu pjevajući tri puta ‘Svjetlo Kristovo’. 

 

20230408 200839

Svjetlo Kristovo

Svijeću stavlja u sredinu oltarnog prostora i pjeva – usmjeren prema svijeći, hvalospjev uskrsnoj svijeći…

Pogledajte kako je naša župa iz tame Velikog petka, Vazmenim bdijenjem zakoračila u svijetlo uskrsnuća.