zupa duha svetoga nustar 11

ISUS-SVJETLOST BOŽJA, ALI I OSPORAVANI ZNAK

svjecnicaBlagdanom Prikazanja Gospodinova – Svijećnice (2. veljače), spominjemo se događaja spasenja kada su Marija i Josip donijeli dječaka Isusa u jeruzalemski hram da zahvale Bogu za darovano Dijete. Prepoznali su ga starac Šimun i proročica Ana i najavili kao Božje svjetlo Izraelu i poganskim narodima, ali i kao osporavani znak.


Starac Šimun nošen vjerničkom nadom u ispunjenje Božjih obećanja došao je u hram i doživio susret s Obećanim koji je još nemoćno dijete. U Djetetu Šimun prepoznaje „mir Božji i puninu spasenja“. Zato ga uzima u svoje staračke ruke i „ blagoslivlja Boga“. Svojim blagoslovom Šimun najavuljuje Mariji da će njezin Sin biti i znak osporavan. Šimunova najava Marijina Sina kao svjetla i znaka protivljenja predstavlja Mesiju koji neće provocirati i nepromišljerno pretvarati bližnje u svoje protivnike, ali neće praviti ni kompromise. U takvom Isusa vjerujemo.

Uz takvog Isusa ostajemo i onda kad mnogi govore da to „nije moderno“.