zupa duha svetoga nustar 8

„ U TEBE SE GOSPODINE UZDAM“ – BLAŽENI ALOJZIJE STEPINAC

stepinacAlojzije Stepinac rođen je 8. svibnja 1898. u Brezariću, župa Krašić. Za svećenika je zaređen 1930. godine. Papa Pio XI. imenuje ga 28. svibnja 1934. nadbiskupom koadjutorom, s pravom nasljedstva nadbiskupa Antuna Bauera. Dana 24. lipnja 1934. zaređen je za koadjutora, a 7. prosinca 1937. postao je zagrebačkim nadbiskupom.

Aktivno djeluje na svim područjima crkvenog života, posjećuje mnoge župe, navješta Božje vrednote i neumorno se zauzima za ljudska prava.


 

Godine 1946. u montiranom sudskom procesu osuđen je na 16 godina zatvora i gubitak svih građanskih prava na 5 godina. Od 1946.- do 1951. zatočen je u zatvoru Lepoglava, a od 1951. godine pa sve do svoje smrti 1960. godine u kućnom pritvoru u Krašiću. Papa Pio XII. imenovao ga je kardinalom 1953. godine. Prigodom drugoga pastoralnog pohoda Hrvatskoj, 3. listopada 1998., papa Ivan Pavao II. proglasio ga je blaženim u Mariji Bistrici.

Spominjući se danas njegova rođenja za nebo molimo da po njegovu zagovoru naš hrvatski narod ostane vjeran Bogu, Katoličkoj Crkvi i načelima evanđelja na kojima je temeljio svoju prošlost, proživljava sadašnjost i izgrađuje svoju budućnost.