zupa duha svetoga nustar 6

TRAŽITI SREĆU U SMEĆU

66985.2729887

     Za  one koji ne mogu rano zaspati na našoj televiziji i nema baš prevelikog izbora programa koji bi nam noć učinili kraćom, sadržajnijom ili zanimljivijom. Osim ponekog repriziranog filma ili sapunice nemamo baš veliki izbor zabave kojom bi opustili mozak i odmorili se za dan koji je pred nama.

     Pa upravo u te kasne, noćne sate gotovo na skoro svim programima naše televizije počinje plejada astrologa, vračeva, tarot majstora, zvjezdoznanaca, onih koji otklanjaju magijske čini i uroke; i svih mogućih i nemogućih pametnjakovića kojima je dovoljan samo jedan naš poziv pa da bi nas učinili sretnima, ozdravili od bolesti i napunili naš novčanik otkrivajući nam naš sretan broj. Nije mi samo jasno kako ti stručnjaci nisu napunili svoje novčanike i bankovne račune, tako da u ta gluha doba noći spokojno spavaju; pametni, vidoviti i bogati!

 

Oni, suprotno svim očekivanjima ostaju budni rješavajući egzistencijalne probleme ovoga jadnog i napaćenog naroda.  Valjda iz prevelike ljubavi ostaju budni i spremni učiniti sve za jedan naš telefonski poziv!!!  Njihova ljubav iznosi točno 6 kuna ako zovete sa fiksne linije a 8 ako koristite mobitel. Sasvim pristojna cifra..ni mala, ni prevelika …I čekaju oni da ih nazovemo; budni, ljubazni, srdačni…ma baš kao netko tko nas najbolje razumije i spreman je riješiti sve naše probleme.  
Ono što mene osobno najviše iznenađuje je (pre)veliki broj poziva kojim punimo njihove račune. Zbrojimo li si na takav način ljubav, vjerujem da niti nama samima ne bi bio problem probdjeti jednu večer.
Praznovjerje i poganstvo cvjetaju a mi ih financiramo. Lokalne babe koje skidaju uroke popularnije su od našeg župnika koji samo „rogobori“ sa oltara. Mislimo da takve stvari nemaju nikakvog utjecaja na našu vjeru i pri tome se duboko varamo. Objavivši se, Bog je jasno rekao:“ Ja sam Gospodin Bog tvoj i nemaj drugih Bogova osim mene; meni se klanjaj i meni jedinom služi..“
Kome se klanjamo kada okrenemo telefonski broj vidovnjaka i zatražimo od njega nadu da ćemo ozdraviti, udati se ili dobiti posao? Koliko je povjerenje u zemaljske bogove koji rade na TV-u?  Spava li naš Bog? Jesmo li opterećeni  životom i vjerom koja daruje nadu a ne sretne brojeve, povoljne dane i datume? Pojedinci bi željeli trenutno rješenje svih svojih problema. Žele sada i odmah vidjeti rezultate svojih uvjerenja. Bilo bi najbolje pred njihovim očima pretvoriti vodu u vino ili pak uskrsnuti ih prije reda pa da povjeruju u ljubav Kristovu i prihvate težak i trnovit put kojim je on prošao. Uzimamo li od svoje vjere samo ono što nam odgovara? Palimo li, za svaku sigurnost, jednu veliku svijeću Bogu a malu vragu? Nije li nam vjera na čvrstim temeljima sazdana tada nije nimalo problematično doći sa mise a navečer nazvati omiljenu nam gataru i saznati što nas čeka – za svaki slučaj, zlu ne trebalo.
Ljudi su skloni eksperimentiranju. Nema ničega lošeg ako pročitate horoskop uz jutarnju kavu i nasmijete se zajedno sa kolegicom. Loše je kada vam horoskop postane smjernica po kojoj ćete živjeti, loše je kada postanete ovisni o mišljenju lokalnog skidača uroka..loše je ako ostanete u uvjerenju da vam takvi ljudi mogu pomoći, da je sve to šala a i dalje zovete…a najveća žalost je  gubitak pouzdanja u Boga, koji ima plan za svakoga od nas. I dobro je što ne znamo ni dana ni sata kada Gospodin dolazi jer još uvijek imamo vremena da se vratimo na pravi put