kp24 1

Veliki petak

Veliki petak dan je spomena muke, razapinjanja i smrti Isusove. Toga dana liturgija Crkve ne predviđa slavljenje svete mise, no kršćanska se zajednica okuplja kako bi promišljala o velikom otajstvu zla i grijeha koje pritišće čovječanstvo i kako bi se ponovno, u svjetlu Božje Riječi i potpomognuta dojmljivim liturgijskim činima, spomenula Gospodinovih patnji…

Tumačeći Veliki petak, sveti Ivan Zlatousti primjećuje: Prije je križ označavao prezrenost, no danas je on nada spasenja. Postao je doista izvorom beskrajnih dobara; oslobodio nas je zablude, otjerao je naše tmine, pomirio nas je s Bogom, od nas koji smo bili neprijatelji Božji načinio je svoje ukućane, od stranaca načinio nas je svojim bližnjima: ovaj je križ uništenje neprijateljstva, izvor mira, spremište našega blaga (iz kateheze Benedikta XVI)

Veliki petak, ove godine, u našoj župi započeo je Križnim putom na nuštarskom groblju u 10 sati…

kp24 2

kp24 3

kp24 4

… a nastavio se u župnoj crkvi, službom riječi, čitanjem muke, klanjanjem Križu…

kk24 1 1

 

…te završio svetom pričesti, nakon koje smo se u tišini razišli svojim domovima.