zupa duha svetoga nustar 13

Dva nova sveca Katoličke Crkve, dva dobra pape, dva zagovornika na nebu!

pape

 

Papa Ivan XXIII., pravim imenom Angelo Giuseppe Roncalli rođen je 25. studenog 1881. godine u selu Sotto il Monte nedaleko od talijanskog grada Bergama. , 28. listopada 1958., nakon jedanaest krugova glasovanja i s trideset osam glasova, izabran je za nasljednika svetog Petra. Upitan koje će ime uzeti kao Papa, odgovorio je: “Zvat ću se Ivan – (Ioannes Vocabor), po uzoru na svoga oca, na Ivana Krstitelja i Ivana Apostola”. Papinsko geslo bilo je “Posluh i mir”. Sahranjen je u kripti Bazilike sv. Petra. Papa Ivan Pavao II. 2000. proglasio ga je blaženim, a njegovo tijelo je preneseno u Baziliku sv. Petra, gdje je i danas izloženo pogledima hodočasnika.

 

Blaženi Ivan Pavao II., lat. Beatus Ioannes Paulus PP. II., rođen je kao Karol Józef Wojtyła, 264. nasljednik apostola Petra, bio je papa od 16. listopada 1978. do smrti 2005. godine. Rođen je 18. svibnja 1920. u Wadowicama,gradu udaljenom 50-tak kilometara od Krakova, Poljska. 16. listopada 1978. Karol Wojtyła izabran je za Papu. Za vrijeme svog pontifikata Ivan Pavao II. bio je na 104 apostolska putovanja. Treći posjet Hrvatskoj u lipnju bio je 100. apostolsko putovanje Ivana Pavla II. U 26 godina svojeg pontifikata papaje posjetio 130 zemalja. Papa je umro 02.travnja 2005. godine u Vatikanu.