zupa duha svetoga nustar 9

Sveti Blaž (Vlaho)

svetiBlaz1Sveti Blaž je bio biskup grada Sebaste u Armeniji (Turska) u IV stoljeću. Po zanimanju je bio liječnik, a legenda ga pamti kao dobra i pobožna čovjeka kojega su u narodu cijenili. Zbog toga ga i biraju za svoga biskupa.Na blagdan svetoga Blaža u crkvi se obavlja blagoslov grla. Taj običaj datira još od XII stoljeća, pa čak i ranije. Sve je počelo sa ozdravljenjem dječaka kojega je majka dovela kod svetog Blaža, a on ga ozdravio moleći se i polažući ruku nad njegovim grlom u kojem je zapela riblja kost.


Za vrijeme progona kršćana pod carem Licinijem, Blaž biva bačen u tamnicu. Tadašnji upravitelj grada, Agrikola, pokušao je sve ne bi li odvratio biskupa od kršćanske vjere. Nije uspio u svome naumu. Biskupa Blaža osuđuju na smrt odsijecanjem glave 316. godine. Glava svetoga Blaža (Vlaha) dopremljena je u Dubrovnik 972. godine i od tada ga Dubrovčani štuju kao svoga zaštitnika. Svake godine za svečev blagdan njegova relikvija se u svečanoj procesiji nosi kroz grad. Ta procesija je svojevrsna poveznica povijesti, sadašnjosti i budućnosti. Povijest Dubrovačke Republike najuže je povezana sa imenom sv. Blaža. Njegovi kipovi krasili su dubrovačke zidine, njegova slika bila je na njihovoj zastavi, gradskom pečatu i novcu koji je kolao cijelim svijetom. Na čudesan način svetac je spasio Dubrovnik od opsade Mlečana 951. godine. Viđenjem jednog svećenika koji je upozoren od sv. Blaža, on upozorava građane i grad biva obranjen. Dubrovčani su tako obranili svoju državu i sačuvali slobodu. Festa svetog Vlaha, zaštitnika Dubrovnika, UNESCO-va je nematerijalna svjetska baština u Hrvatskoj, koja prigodom proslave njegova blagdana 3. veljače, od samih početaka daleke 972. godine neprekidno traje već 1042 godine.